مقالات
بهداشت گوشت قرمز

بهداشت گوشت قرمز

از آنجایی که گوشت جز جدانشدنی سبد خانوارهای ایرانی است بهداشت گوشت قرمز از جمله مواردی است که باید به آن اهمیت داد. توجه به بهداشت گوشت قرمز فقط شامل زمان خرید نیست؛  از دامداری تا کشتارگاه و بعد از آن بسته‌بندی و حمل و نقل و رسیدن گوشت بسته‌بندی شده به مراکز فروش باید تمام دستورالعمل‌های بهداشتی لازم مورد توجه قرار گرفته شود.

 

راه‌های اطمینان از بهداشت گوشت قرمز 

بهداشت گوشت

برای اینکه مطمئن باشید بهداشت گوشت قرمز از مرحله اول در دامداری تا مرحله‌ای که در فروشگاه برای فروش قرار می‌گیرد کاملا رعایت شده است توصیه می‌کنیم به این نکات حتما توجه کنید:

 1. گوشت را از قصابی‌های دارای مجوز، فروشگاه‌های معتبر و ترجیحا به صورت بسته‌بندی بخرید. البته اعتبار شرکت بسته‌بندی گوشت نیز مهم است.
 2. روی گوشت بسته‌بندی شده باید نوع لاشه، تاریخ تولید، تاریخ انقضا، کد بهداشتی، نام و نشانی کشتارگاه درج شده باشد.
 3. از تاریخ تولید تا زمان مصرف به صورت تازه یا فریز کردن نباید بیشتر از ۷۲ ساعت بگذرد.
 4. بسته‌بندی گوشت باید شفاف و محکم باشد، سوراخ نباشد و خونابه‌ی زیاد هم نداشته باشد.
 5. با دست زدن به گوشت باید سرما را احساس کنید در غیر این صورت در دمای مناسبی نگهداری نشده است.

با دانستن مشخصات گوشت سالم می‌توانید هنگام خرید، گوشت سالم و ناسالم را از هم تشخیص دهید و یک خرید مطمئن داشته باشید. اما نحوه تشخیص گوشت سالم چگونه است؟

 1. رنگ گوشت باید صورتی مایل به قرمز باشد، رنگ سبز، قهوه ای، خاکستری یا سیاه نشانه‌ی فساد گوشت است.
 2. اگر گوشت قرمز بی رنگ باشد نشان‌دهنده‌ی بیماری مذمن دام یا کم خونی است. اگر تیره باشد احتمالا نشان از خارج نشدن کامل خون در هنگام ذبح دام است.
 3. گوشت نباید بوی نامطبوع یا ترشیدگی بدهد.
 4. سطح آن نباید لزج، چروکیده یا دارای لکه‌های سفید قارچی باشد.
 5. گوشت باید حالت ارتجاعی داشته باشد و با فشار انگشت به حالت قبلی‌اش بازگردد.

اگر از فروشگاه خرید می‌کنید سعی کنید گوشت را در لحظه‌ی آخر درسبد خرید قرار دهید. گوشت خریداری شده را در کیسه‎‌ای جدا بگذارید تا خونابه‌ی آن روی خرید‌های دیگرتان نریزد. 

بعد از اطمینان از اینکه گوشت سالم و بهداشتی خریده‌اید، حالا وقت آن است که بدانید در مراحل نگهداری و پخت و پز گوشت به چه نکاتی باید توجه کنید تا هم گوشت شما سالم بماند و هم مواد مغذی آن از بین نرود.

 

دستورالعمل‌های بهداشتی گوشت قرمز در زمان بسته‌بندی و نگهداری گوشت در فریزر

هنگام تمیز کردن گوشت در منزل یا رستوران و … حتما لازم هست به یک سری نکات توجه کنید. در غیر اینصورت بهداشت گوشت قرمز رعایت نشده و ممکن است گوشت دچار آلودگی‌هایی شود.

 1. قبل و بعد از پاک کردن گوشت دست‌های خود را با آب گرم و صابون بشویید یا از دستکش استفاده کنید.
 2. تمام سطوحی که با گوشت خام در تماس بوده‌اند را ضدعفونی کنید؛ چاقو، تخته‌ی برش یا چرخ گوشت را با آب و مایع ظرفشویی بشویید.
 3. گوشت را با آب بشویید و بعد در سبد بگذارید تا آب آن خارج شود .
 4. گوشت را در کیسه‌های محکم  بسته‌بندی کنید و مطمئن شوید که هوا به داخل آن نفوذ نمی‌کند. می‌توانید از کیسه‌های زیپ‌دار استفاده کنید.
 5. بهتر است یک طبقه از فریزر خود را به صورت جداگانه برای گوشت بسته‌بندی شده قرار دهید.
 6. دمای مناسب برای نگهداری گوشت در یخچال بین ۰ تا ۴ درجه سانتیگراد و دمای مناسب برای نگهداری گوشت در فریزر ۱۸ –  درجه سانتیگراد است.
 7. برای نگهداری گوشت چرخ شده در فریزر آن را با قطر کم بسته‌بندی کنید. در غیر اینصورت ممکن است بخش میانی آن به خوبی منجمد نشود و به مرور فاسد شود.
 8. برای یادآوری بهتر است روی هر بسته برچسب کوچکی بچسبانید و تاریخ بسته‌بندی گوشت و نوع گوشت را بنویسید.
 9. مدت زمان نگهداری گوشت در فریزر بین ۶ تا ماه است که این زمان برای گوشت چرخ شده بین ۳ تا ۴ ماه است.

با رعایت همه نکاتی که تا اینجا گفتیم، می‌توانید از بهداشت گوشت قرمز تهیه شده خود کاملا مطمئن باشید. حالا با خیال راحت برای پخت و پز آماده شوید. در مورد شستن گوشت چرخ کرده هم باید نکاتی را بدانید. اما قبل از آن خوبه بدانید موقع پخت و پز گوشت باید به چه دستوراتی توجه کنیم.

 

دستورالعمل‌های بهداشتی گوشت قرمز در زمان آماده‌سازی برای پخت و پز

شاید تا حالا خیلی به این موضوع توجه نکرده باشید که بهداشت گوشت قرمز ممکن هست حتی بعد از یک خرید مطمئن و بسته‌بندی و فریز شدن صحیح باز هم در معرض خطر باشد.

بهداشت گوشت هنگام پخت و پز

رعایت نکات زیر به شما کمک می‌کند که علاوه بر حفظ بهداشت گوشت، مواد مغذی آن نیز از بین نرود.

 1. گوشت یخ زده را ۲۴ ساعت قبل از مصرف از فریزر بیرون آورده و بگذارید به آرامی یخ زدایی شود. در این حالت آب درون گوشت به آرامی خارج شده و بافت آن آسیب نمی‌بیند و مواد مغذی آن از بین نخواهد رفت.
 2. از انجماد دوباره گوشت بعد از یخ زدایی اولیه بپرهزید این کار مواد مغذی را از بین می برد و باعث آلودگی و میکروبی شدن گوشت می‌شود.
 3. اگر فرصت کافی برای یخ زدایی ندارید می توانید از ماکرویو استفاده کنید اما بلافاصله بعد از یخ زدایی غذا را بپزید. در یخ زدایی با ماکرویو ممکن است بعضی از قسمت‌ها بپزد و در محیط به سرعت فاسد شود.
 4. دمای پخت باید حداقل ۷۱ درجه سانتی گراد باشد تا از بهداشت گوشت قرمز پخته شده اطمینان داشته باشید.

 

نگهداری گوشت در مسافرت

شاید شما هم از جمله افرادی هستید که زیاد به مسافرت می روید و لذت آشپزی در سفر را هم درک کرده‌اید. شاید هم جز آن دسته افرادی هستید که دوست دارید گوشت مصرفی‌تان را از شهر دلخواه تان تهیه کنید و بعد به منزل بیاورید. نگهداری گوشت در مسافرت همراه با رعایت بهداشت گوشت قرمز نکات ساده اما مهمی دارد که به صورت خلاصه به آن اشاره می‌کنیم.

 1. دستورالعمل‌های بهداشتی گفته شده بالا را رعایت کنید و بعد از بسته‌بندی و فریز کردن، گوشت را در پلاستیک‌های محکم قرار دهید.
 2. برای نگهداری گوشت در مسافرت‌های طولانی بهتر است ابتدا آن را منجمد کنید.
 3. از یخدان‌های عایق مسافرتی یا کلمن استفاده کنید و برای اطمینان خاطر بسته‌های یخ را در این یخچال‌ها قرار دهید.
 4. مطمئن شوید که درِ یخدان‌ها محکم بسته شده‌اند.
 5. یخدان را زیر تابش مستقیم خورشید قرار ندهید و در فصل گرما سعی کنید آن را نزدیک به کولر خودرو قرار دهید.
 6. برای اینکه درِ یخدان را زیاد باز و بسته نکنید هر چیز دیگری را که می‌خواهید در یخدان قرار دهید را به صورت بسته‌های جداگانه و در دسترس‌تر بگذارید.
 7. در پایان سفر بلافاصله گوشت‌ها را در فریزر قرار دهید یا اگر می‌خواهید به صورت تازه مصرف کنید در یخچال قرار دهید و یخدان را بشویید و خشک کنید.

 

چگونه گوشت چرخ کرده را بشوریم؟

شستن گوشت چرخ کرده

برای کسانی که در مورد بهداشت گوشت قرمز خیلی حساس هستند ممکن هست این اتفاق پیش آمده باشد که گوشت چرخ شده را شسته باشند. اما آیا شستن گوشت چرخ کرده لازم است؟
بهتره بدانید همه انواع گوشت به جز گوشت چرخ شده را می‌توان شست. اگر گوشت چرخ شده شسته شود تمام مواد مغذی آن از بین می‌رود و دیگر ارزش غذایی ندارد.
 اما برای اطمینان از سلامت گوشت چرخ کرده چیکار کنیم؟
جواب این است که برای از بین بردن میکروب‌ها در گوشت چرخ شده باید آن را در دمای مناسب بپزید. برای اطمینان از اینکه تمام میکروب‌های گوشت از بین رفته‌اند باید طوری آن را حرارت دهید که دمای مرکز گوشت به ۷۱ درجه سانتیگراد برسد.
شاید بعضی از شما تاکنون با شستن گوشت چرخ کرده بسیار موافق بودید؛ اما از الان به بعد رویه خود را تغییر دهید و تنها از روش حرارت دادن کافی استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • زمینه های دلخواه
مقایسه ها
لیست علاقه مندی ها 0